MAZERETSİZ İADE VE ÜRÜN DEĞİŞİMLERİ:

- Satın olmuş olduğunuz ürünü çeşitli sebeplerden dolayı beklentinizi karşılamadı ise eğer 14 gün içinde şartsız koşulsuz iade hakkınız bulunmaktadır.

- 14 günü geçen siparişlere ilişkin ise geri ödeme yoluyla iade işlemi yapılmamaktadır

- Değişim işlemi: 30 gün içerisinde tarafımıza bilgi vererek, ürünün orijinal ambalajı ile tarafımıza gönderim sağlayıp gerçekleştirebilirsiniz.

- Ayıplı ürünler: Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 180 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

- Ürünün ayıplı olduğu kararı yetkili teknik servisler tarafından verilmektedir. Bu süreden sonra karşılaşılan kusurlar garanti kapsamında değerlendirilecektir.

- Garanti süresi içerisinde karşılaştığınız problemler adına tarafımıza 0850 840 61 45 numaralı telefonumuzdan bilgi edinebilirsiniz.

 

ÜRÜN İADESİ NASIL YAPABİLİRİM:

- İade prosedürüne uygun süre diliminde yapılan tüm iade işlemlerinde ürün ya da ürünleri tarafımıza Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ürünü göndermeden önce iade sebebinizi 0850 840 61 45 numaralı telefonumuza ya da sitemizde müşteri hizmetleri butonuna tıklayarak bize iletmeniz gerekmektedir. Temsilcilerimiz, Aras Kargo’nun adresinize uğrayarak ürünlerin teslim alınmasını ve ücretsiz kargo ile gelmesini sağlayacaktır. Aras Kargo dışındaki firmalarla yapacağınız gönderilerde kargo bedeli sizin tarafınızdan karşılanmış olmalıdır, aksi halde karşı ödemeli gönderi teslim alınmaz.

 

1- Üyelik girişinden sonra sitemizin sağ üst tarafında bulunan üye adınıza tıklayarak gelecek olan ekranda ‘’Siparişlerim – İade Yönetimi’’ bölümüne tıklayınız.

2- Siparişinize ait bilgiler karşınıza gelecektir ; siparişinizde birden fazla ürün var ise  ''İade Edilecek Adet'' miktarını yazarak ve ''Açıklama'' kısmınıda siparişinizle ilgili sorunu belirterek ''İade İşlemini Başlat'' butonuna basınız. (Örnek Görsel)

3- İade sürecie başlatılan işlemler; iade departmanız tarafından kontrol edilerek, tarafınıza bilgilendirilmek adına müşteri temsilcilerimizlerimizi bilgilendirmektedir.

4-İade departmanı tarafında iade işlemi kabul gören kargolar, siparişi oluşturan kişi veya kişilerin ödeme türüne göre ücret iadesi hakkında müşteri temsilcilerimiz gerekli işlemi başlatıp, iade işlemini gerçekleştirecektir.

5-İade işlemi tamamlandığında siparişini ''İade Edildi'' olarak güncellenecektir.  Siparişinizde kayıtlı E-Posta adresine bilgilendirme maili iletilecektir.

 

 

ÜRÜN İADESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 

 - Hızlı iade seçeneği 14 günlük cayma süresi için geçerlidir.

 - İade etmek istediğiniz siparişi ve ürünleri seçerek, iade formundaki bilgileri tamamlamanız gerekmektedir.

 - Kargo görevlisi gelmeden önce iade edilecek ürünlerin, hasar görmeyecek şekilde ayrıca bir kutu içine koyarak hazırlanmış olması gerekiyor. Paketlenmemiş, ağzı açık olan ürünler, kargo şirketlerinin ürün taşıma koşullarına aykırı olduğu için teslim alınmayacaktır.

 - İade ürünleriniz depomuza teslim edildikten sonra kontrol edilerek 2 iş günü içinde sonuç bilgisi paylaşılacaktır.

 - Anne ve bebek sağlığı için orjinal ambalajı açılmış ürünlerin iade ve değişimi bulunmamaktadır.

 - Kullanılmış ürünlerde yaşanabilecek teknik sorunlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği kapsamlara göre değerlendirilir. Bu ürünlerin Türkiye’de bulunan yetkili teknik servisler tarafından, garanti kapsamı dahilinde incelenmesi gerekmektedir.

 - Ürünü orijinal kutusu ile birlikte göndermeli ve size gönderilen e-faturanızı mutlaka göndereceğiniz paketin içerisine koymalısınız.

 - E-faturasız gönderilen iadeler kabul edilememektedir. Faturanın arka yüzüne iade edilen ürün ya da ürünleri belirtip, iade nedeni ve imza atmayı unutmayınız..

 - Ayıplı ürünler için iade ya da değişim tercihi mutlaka belirtilmelidir.

 - İade edeceğiniz ürünün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ya da paketinin hasar görmemiş olması gerekmektedir.

 - İade etmek istediğiniz ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile göndermeniz gerekmektedir. Ürünler adresimize gönderilirken orijinal  kutusu zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Yani; ürünler kargoya direkt orijinal kutusu ile değil, orijinal kutusunun koruyucu bir  koliye yerleştirilmesinden sonra gönderilmelidir.

- Ürün Ayıbı yetkili teknik birimler tarafından tespit edilen tüm ürünler iade edilebilir ancak mazeretsiz iadeler aşağıdaki durumlarda kesinlikle yapılamamaktadır. Kapsam dışı ürünler; Biberon, emzik, göğüs pedi, bebek bezi, göğüs pompası vb. tüm hijyenik gruba dahil ürünler.

 

 

İADELER ADINA ÖDEME SÜRESİ

- İadeniz öncellikle Satış Sonrası Servis birimi tarafından 3 gün içinde incelenir ve yukarıda belirtilen şartlara uygun olması durumunda geri ödeme süreci başlatılır.

- İnceleme sonrasında ürün bedelinin kredi kartınıza iadesi 5 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Bankanızdan kaynaklı sebeplerle iadenizin kredi kartınıza yansıması bir kaç gün sürebilir.

- İadenizin makul süre içerisinde gerçekleşmediğini düşünüyorsanız lütfen durumu “Müşteri Hizmetleri” butonumuzdan ya da 0850 840 61 45 numaralı telefonumuzdan bize iletiniz.

- Bankaların çalışma prensibi gereğince taksitli olarak satın almış olduğunuz ürünlerin geri ödemeleri de ekstrenize aynı taksit planı doğrultusunda yansıyacaktır.

 

ÜRÜN KARGODAN KAYNAKLI  HASARLI ÇIKTI İSE:

- Size teslim edilen paketin içinden ürünün hasarlı, ezik ya da ıslak çıkması durumunda: Durumu teslimat sırasında fark ediyorsanız paketi teslim almayınız.

- Durumu teslimattan sonra fark ettiyseniz: Ürünün ve kutunun fotoğraflarını çekmeniz gereklidir 0850 840 61 45 numaralı telefonumuzdan bizi arayıp durumu anlatmanız gerekmektedir. Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra ürünler tarafınıza sağlam olarak yeniden gönderilecek ya da ürün bedeli iade edilecektir. Elinize geçen hasarlı paket ile ilgili yapmanız gerekenler temsilcimiz tarafından size telefonda anlatılacaktır.